Publikováno Napsat komentář

Jak vyčistit koženou kabelku

Kabelka neodmyslitelně patří do výbavy každé dámy, a vzhledem k četnosti jejího použití je potřeba se o ni také dobře starat. Tím spíše pokud je kabelka kožená. Jsou však okamžiky, kdy ani pečlivá starost o kabelku nepomůže a v nestřežený moment se kabelka ušpiní. Avšak před tím, než vás začnou chytat chmury, že se budete muset se svou oblíbenou koženou kabelkou rozloučit, vyzkoušejte některou z rad, kterou vám v tomto článku ukážeme.

Kůže je přírodní materiál, ke kterému je nutno se tak také chovat. Proto kožené kabelky nemůžeme házet do jednoho pytle s ostatními kabelkami. A už vůbec je nemůžeme házet do jedné pračky s ostatními kabelkami. Proto rovnou pračku vynechte ze svých nápadů čištění skvrn, mohli byste totiž kabelku nenávratně poničit.

Samozřejmostí u každé kožené kabelky by měla být prevence proti ušpinění. To znamená především použití různých ochranných krémů. Ty alespoň trochu pomohou zabránit ušpinění, a hlavně díky nim celkově kabelce prodloužíte životnost.

Čištění kožené kabelky

Pokud však již k zašpinění kabelky dojde, je důležité jednat s rozvahou a neunáhlovat se při čištění. Obzvlášť u kožených kabelek je důležité vyhnout se některým způsobům čištění, které by vám u jiných materiálů prošly. Proto se pojďme podívat, jak si se skvrnami poradit.

Škrábance

Nejčastějším neduhem jsou u kožených kabelek škrábance. Těm je téměř nemožné se vyhnout, neboť kůže je na škrábance velmi náchylná. Ale i s nimi si dokážete hravě poradit. Stačí použít některý z čistících prostředků na kůži, který obsahuje vosk, který ranku hezky zacelí a po důkladem vyčištění budou škrábance minulostí.

Skvrna od pera či fixu

Světle kožené kabelky se stávají velice často terčem nechtěných popisků od pera nebo fixu. Jistě vás napadnou různé metody odstranění v podobě použití odlakovače nebo čistícího prostředku neurčeného speciálně na kůži, avšak tyto způsoby nejsou efektivní, často právě naopak. Na fleky od propisky nebo fixu postačí čistící pěna na kůži, kterou na koženou kabelku nanesete, necháte chvíli působit, setřete jemným hadříkem a kabelka je rázem jako nová.

SKvrna od propisky
I se skvrnou od propisky si dokážete hravě poradit

Obarvení se od oblečení

Dalším nešvarem světlých kožených kabelek je náchylnost k obarvení se. Nejčastěji se tak stává v případě tření o jiné části oblečení. Hlavně různé barevné kabáty nebo mikiny dokáží udělat neplechu. Možná si nevšimnete hned, že vůbec k něčemu takovému dochází, avšak po nějakém čase bude jiný odstín kabelky čím dál více patrnější. Ani to však není problém, který nelze vyřešit. S takovými skvrnami si totiž dokáže opět hladce poradit čistící pěna na kůži.

Pokud se již do čištění pustíte, vždy nejprve vyzkoušejte danou metodu na menším kousku kabelky, abyste předešli zbytečnému dalšímu poškození. Vždy čistěte jemně a opatrně, abyste povrch kůže nijak nepoškodily. A na závěr po čištění, pokud je kožená kabelka mokrá, nikdy ji nesmíte dát usušit na topení. Kabelka může ztratit tvar anebo dokonce popraskat.

Kožené kabelky si žádají péči

Ušpinění kožené kabelky je jistě nemilá věc, ale není to nic, s čím se nedá úspěšně bojovat. Stačí pouze znát ty správné postupy a zároveň se vyvarovat častých chyb. Přípravky na kůži je dobré však používat i bez viditelného poškození, neboť zvyšují životnost kabelky a dodají ji potřebný šmrnc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *